V. Dani meda PU Metvica Novska „Medena zona“
Written by admin on 20 listopada, 2022
Početak listopada obilježen je Pčelarskim balom koji se održao 8. listopada u Društvenome domu Brestača u organizaciji Pčelarske udruge „Metvica“ Novska. Osim druženja pčelara i pčelarki, sažimanja dojmova protekle medonosne godine, predsjednik Udruge Damir Bukvić dodijelio je plakete petnaestero pčelara koji su sudjelovali u ocjenjivanju meda s ukupno 33 uzorka .Osvojili smo 14 zlatnih, 14 srebrnih i 5 brončanih plakera, Analiza uzoraka meda provedena je na Agronomskom fakultetu u Zagrebu. Plaketu šampiona ocjenjivanja meda medljikovac dodijelila je gradonačelnica Marija Kušmiš pčelaru Josipu Turasu.

Aktivnost Udruge nastavlja se i 14. listopada 2022. kada se u prostoru dvorane „Pivnica“ održava edukativno-zabavno druženje s učenicima 2. i 3. razreda Osnovne škole Novska, Katoličke osnovne škole u Novskoj, OŠ Lipovljani, OŠ Rajić te OŠ Jasenovac. U sklopu projekta „Rastimo s medom“ učenici su mogli razgledati pčelinje proizvode, kušati kruh s medom i domaćim kravljim mlijekom PG-a Spahić. Nakon zdravog doručka, predsjednik Hrvatskog pčelarskog saveza Dražen Kocet održao je predavanje shodno uzrastu učenika s ciljem osvješćivanja važnosti pčele za planet Zemlju te njezine uloge u održavanju ekosustava. Ova je aktivnost trajala od 9:00 do 15:00 sati, a svi su učenici na kraju posjete dobili prigodan, zdravi poklon – teglicu meda.


O blagodatnim djelovanjima matične mliječi na ljudski organizam, pčelari, pčelarke i ostali građani grada Novske mogli su poslušati predavanje pčelara praktičara Draška Vukovića koje je održano 15. listopada u prostoru Pučkog otvorenog učilišta u razdoblju od 10:00 do 14:00 sati. O temi „Izazovi u pčelarstvu“ govorio je drugi gost, predavač Igor Petrović, dipl.ing.agr. Zahvaljujemo se predavačima na širenju svijesti i znanja o navedenim temama i radujemo se ponovnom susretu.
U sklopu manifestacije Lukovo u Novskoj, 16.10.2022. ispred prostora Gradske vijećnice u Novskoj izlagači PU Metvica: Kujundžić Dubravko, Vuković Draško, Vasko Goran, Števinović Zlatko, Komljen Milutin, Martić Ivan, Čukelj Ivica, Sablić Damir teBukvić Damir izložili su pčelinje proizvode za sve posjetitelje. Na ovom izložbeno-prodajnom događanju mogli su sudjelovati svi ljubitelji meda, a samo za ovaj događaj organiziran je i Medeni vlak koji je polazio iz Zagreba u jutarnjim satima s povlaštenom cijenom karte u iznosu od samo 20,00 kn. Medenim vlakom i autobusima iz Zagreba i okolice posjetilo nas je između 400 i 500 gostiju koji su bili oduševljeni događanjima. Za sve posjetitelje organiziran je i prijevoz turističkim vlakićem koji je svoje goste dočekao na kolodvoru u Novskoj i sigurno otpratio do Medene zone.


Tekst: PU “Metvica” Novska