Poigravanje s 100-godišnjom tradicijom i ugledom

05 Lip 2017
100 puta

Što se točno događalo ovog proljeća s NK "Libertasom"? Kako je moguće da je klub, koji je po završetku jesenskog dijela prvenstva čvrsto držao poziciju u sredini tablice Međužupanijske nogometne lige – središte, u nastavku prvenstva osvoji samo 4 boda? I kako je moguće da se gotovo stogodišnja reputacija kluba dovede u pitanje sramotnim domaćim porazom kod kuće 1:11, nikad zabilježenim u analima kluba. I na kraju, da se na posljednju utakmicu u Karlovac otputuje s 9 igrača (juniora), od kojih troje u poluvremenu ostaju u svlačionici, a utakmica se prekida? Sve su to pitanja na koja netko treba dati odgovor.
Da stvari ne "štimaju" pokazalo se ove zime, kada dio najmlađih pogona zajedno s trenerom Milašinovićem napušaju klub. Uslijedile su međusobne, dakako beskorisne, optužbe tko je za to odgovoran. Zatim, u zimskom prijelaznom roku klub napuštaju ključni igrači, bez da se je pronašla barem približno odgovarajuća zamjena. Dolazi do krize upravljanja, jer veći dio Izvršnog odbora daje ostavku. Potom se obznanjuje informacija da se u klubu provodilo kriminalističko istraživanje zbog pronevjere i krivotvorenja službene isprave. Seniori gube ključne utakmice za ostanak u ligi na domaćem terenu s do sada nezabilježeno visokim porazima. Na kraju, i trener Petrinec diže ruke od svega, standardni seniori se ne pojavljuju na utakmicama, a kako je to vidljivo u posljednjem kolu, teško je pronaći i dovoljan broj zainteresiranih juniora.
NK Libertas je stogodišnja tradicija ovog grada, njegov brand, i ne treba se olako poigravati s sportskom udrugom koja pronosi ime Novske. U posljednjih nekoliko mandata različitih političkih opcija u Gradu, Libertas je postao, stječe se dojam, politička marioneta, predsjednici kluba su se mijenjali kako to politika kaže, a sad je vrijeme da klub konačno pokušaju organizirati i voditi stručni i sposobni sportski djelatnici. Nekako se uvriježilo da svaki klub u razmacima od desetak godina proživljava svoju katarzu. Ako je ovo, a jest, Libertasova, zaželimo da u idućoj sezoni, u nižem rangu, zaigraju mladi novljanski nogometaši pod vodstvom domaćih znalaca, i poželimo klubu puno sreće i, naravno, uspjeha.

Prenosimo izvješće kojeg su objavili kolege s Radio Mrežnice:

Današnja utakmica posljednjeg 30. kola Međužupanijske lige Središte na Čavlekovom stadionu između nogometaša Karlovca 1919 i Libertasa prekinuta je u 56. minuti kod rezultata 6:0 za domaće jer su gosti ostali sa samo šestoricom igrača.
Klub iz Novske već je prije nekoliko kola i teoretski bio izgubio mogućnost za ostanak u ligi pa je zadnjih nekoliko utakmica odigrao u juniorskom sastavu. U Karlovac je, osim pomlađen, stigao sa samo 9 igrača pa je bilo jasno da će to biti potpuno jednosmjerna utakmica u kojoj će jedino pitanje biti s kolikom razlikom će Karlovčani pobijediti.
Odmah od početka susreta sve se odvijalo u polovini i pred vratima gostiju, koji praktički nisu prešli centar igrališta. 'Plavo-bijeli' su ih načeli u 9. minuti pogotkom Kristijana Dragovića s ruba kaznenog prostora, a u 14. je Danijel Mićunović, na asistenciju Dragovića, zabio za 2:0. Kapetan Matija Štefančić nakon toga je u 20. minuti izborio i realizirao kazneni udarac i povisio na 3:0, a do poluvremena se još tri puta u listu strijelaca upisao Dragović - u 23. nakon krasne asistencije petom Šprajcera, te u 40. i 45. minuti.
U karlovačkom taboru u poluvremenu su u svlačionici ostavili Štefančića, Veselića i Dragovića, a gostima su dodatno izašli u susret tako što su također zaigrali s 9 igrača. Međutim, već tada je do nas došla informacija da gosti nemaju namjeru završiti utakmicu i da će početkom drugog dijela odglumiti ozljede i izazvati prekid susreta. Upravo to se i dogodilo. Već nakon 3 minute igre u nastavku dvojica igrača Libertasa izašla su iz igre zbog ozljede, a u 52. minuti i treći pa je sudac bio primoran zaustaviti igru. Prema pravilima, sačekao je par minuta da provjeri hoće li se koji igrač gostiju moći vratiti na teren te u 56. minuti definitivno prekinuo utakmicu i poslao momčadi u svlačionice. Prema pravilima, susret je registriran pobjedom Karlovca 1919 rezultatom 6:0.